,,Czym jest wolność, wie ten, kto ją stracił.
Ten, kto przeżył niewolę i śmierć widział braci.
Wolność – zwykle krzyżami się mierzy”
Narodowe Święto Niepodległości to dla każdego Polaka jedno z najważniejszych świąt państwowych, upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Okres zniewolenia narodu polskiego rozpoczął się po koniec XVIII w., kiedy to Prusy, Rosja i Austria dokonały przy milczącej aprobacie Europy rozbiorów Polski. Na 123 lata nazwa Królestwo Polskie została wykreślona z map Europy. Dla narodu polskiego rozpoczął się okres niewoli, ale idea przywrócenia niepodległości wciąż tliła się w umysłach kolejnych pokoleń Polaków. Przyszły zakończone klęską powstania narodowowyzwoleńcze, zakładano tajne związki i organizacje, prowadzono walkę w dziedzinie oświaty i kultury. Polacy chcieli mieć wolną Ojczyznę i dążyli do niej różnymi drogami, a odzyskiwanie niepodległości było procesem stopniowym, składającym się z serii wydarzeń. Znamiennym okazał się dzień 11 listopada 1918r., gdy zwierzchnią władzę nad tworzącym się wojskiem polskim otrzymał Józef Piłsudski. Zbiegło się to również z zawarciem rozejmu w Compiegne i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej. Zaborcy przegrali wojnę i nie byli w stanie przeszkodzić odrodzeniu się państwa polskiego. Właśnie tę datę -11 listopada – ogłoszono dniem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dziś, w 102 rocznicę tej pamiętnej daty, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego upamiętnili to wydarzenie .
Oddali Ojczyźnie cześć wierszem i pieśnią.
"Piechotę" wykonała grupa z klasy VIII B, Karolinka Ratomska zaśpiewała solo utwór "Niepodległa, niepokorna" Janusza Szczepkowskiego. Muzykę do pieśni skomponowała Elżbieta Szaniewska.
„Naszą pieśń” Marka Gajowniczka wyrecytowała Anna Błażejewicz – uczennica VIII B.
Postawy pełne zaangażowania i patriotyzmu świadczą o prawdziwej postawie ucznia i Polaka.
Niech będzie to też dzień refleksji…..
Czy obecne pokolenie, cieszące się życiem w wolnym kraju, wie i rozumie, kto i za jaką cenę tę wolność wywalczył? Czy doceniamy tę ofiarę i jesteśmy jej godni? Pomyślmy więc w przeddzień obchodów Święta Niepodległości o tych, którzy nie potrafili być niewolnikami, stawiali czoła ciemiężcom i podejmowali walkę niezależnie od szans na odniesienie zwycięstwa. O tych, którzy w okresie największej próby nie zawahali się złożyć ofiary życia na ołtarzu Ojczyzny. Złóżmy hołd tysiącom patriotów bez których poświęcenia, nie spełniłby się przed stu laty polski sen o Niepodległości.
Dla nas, dla naszych serc, sumień ,umysłów, wartości, przekonań…..