,,Czym jest wolność, wie ten, kto ją stracił.
Ten, kto przeżył niewolę i śmierć widział braci.
Wolność – zwykle krzyżami się mierzy”
Narodowe Święto Niepodległości to dla każdego Polaka jedno z najważniejszych świąt państwowych, upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Okres zniewolenia narodu polskiego rozpoczął się po koniec XVIII w., kiedy to Prusy, Rosja i Austria dokonały przy milczącej aprobacie Europy rozbiorów Polski. Na 123 lata nazwa Królestwo Polskie została wykreślona z map Europy. Dla narodu polskiego rozpoczął się okres niewoli, ale idea przywrócenia niepodległości wciąż tliła się w umysłach kolejnych pokoleń Polaków. Przyszły zakończone klęską powstania narodowowyzwoleńcze, zakładano tajne związki i organizacje, prowadzono walkę w dziedzinie oświaty i kultury. Polacy chcieli mieć wolną Ojczyznę i dążyli do niej różnymi drogami, a odzyskiwanie niepodległości było procesem stopniowym, składającym się z serii wydarzeń. Znamiennym okazał się dzień 11 listopada 1918r., gdy zwierzchnią władzę nad tworzącym się wojskiem polskim otrzymał Józef Piłsudski.
Zbiegło się to również z zawarciem rozejmu w Compiegne i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej. Zaborcy przegrali wojnę i nie byli w stanie przeszkodzić odrodzeniu się państwa polskiego. Właśnie tę datę -11 listopada – ogłoszono dniem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Czy obecne pokolenie, cieszące się życiem w wolnym kraju, wie i rozumie, kto i za jaką cenę tę wolność wywalczył? Czy doceniamy tę ofiarę i jesteśmy jej godni? Pomyślmy więc w przeddzień obchodów Święta Niepodległości o tych, którzy nie potrafili być niewolnikami, stawiali czoła ciemiężcom i podejmowali walkę niezależnie od szans na odniesienie zwycięstwa. O tych, którzy w okresie największej próby nie zawahali się złożyć ofiary życia na ołtarzu Ojczyzny. Złóżmy hołd tysiącom patriotów bez których poświęcenia, nie spełniłby się przed stu laty polski sen o Niepodległości.
Włączając się w ogólnokrajowe obchody Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie wzięli udział w Biegach Niepodległości zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski oraz Radę Rodziców.
Harcerze ze szkolnej drużyny Kazgór złożyli kwiaty i zapalili znicze przed kamieniami pamięci pod urzędem Gminy Wierzbica.
14 listopada 2022 r. na sali gimnastycznej zebrali się przedstawiciele władz gminy, dyrekcja szkoły, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie. Podczas uroczystości obejrzeli wzruszający spektakl. Przypomnieliśmy sobie, że w konsekwencji trzech rozbiorów nasza Ojczyzna zniknęła z mapy świata na blisko 123 lata. Zniknęła formalnie, ale nie z serc Polaków.