" Trzeci Maja radością wiosenną
wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał.
Sztandarami biało - czerwonymi
umaiła się Rzeczpospolita.
Umaiły się pierwszym kwieciem
łąki, pola i w ogrodach drzewa.
Maj się pieśnią zwycięskiej wiosny
zgodnym chórem z ludźmi rozśpiewał.
Rozpłynęła się już pieśń radosna
głośnym echem po ojczystym kraju.
- Witaj, witaj Majowa Rocznico!
Pamiętny Trzeci Maju. "
Konstytucja 3 Maja została uchwalona 232 lata temu. Głównymi autorami Ustawy Rządowej, bo taką nazwę nadano Konstytucji 3 Maja, byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj. Ta ustawa zasadnicza, zatwierdzona przez Sejm Czteroletni w 1791r., była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania zmurszałego ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Istniała nagląca potrzeba uzdrowienia Polski, wyciągnięcia jej z anarchii i uczynienia rządną.
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzona była w czasie zaborów przez patriotyczną część społeczeństwa polskiego. Pod koniec XIX wieku w Galicji obchody te przybierały doniosły charakter. Również w okresie międzywojennym rocznica ta była wielkim świętem państwowym. Jednak po II wojnie światowej zaprzestano obchodzenia tej uroczystości. Dopiero 33 lata temu, a dokładnie 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przywrócił święto pierwszej polskiej konstytucji.
Obecnie kontynuujemy tę tradycję, wpisaną i głęboko zakorzenioną w naszej historii narodowej. Po to przypominamy karty historii, by czerpać z nich siłę i mądrość - wartości, które pozwalały Polakom przetrwać. Należy wiedzieć o tych ważnych dziejach w historii naszego kraju i nie można wstydzić się bycia Polakiem. Z tej okazji uczniowie klasy VIa, VIIa oraz VIIIb pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego - Pani Marty Kozak - przygotowali montaż słowno - muzyczny dla całej społeczności szkolnej. Podczas uroczystej akademii upamiętnili 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to wyjątkowa lekcja historii. Występujący w pięknie wygłoszonym słowie poetyckim i piosence przekazali miłość i szacunek naszej Ojczyźnie, jak również symbolom narodowym. Przypomnieli, czym jest PATRIOTYZM.
Oprawę muzyczną przygotowała Pani Marzenna Karpowicz, zaś o wspaniałą dekorację postarała się Pani Grażyna Dawidek.