Realizację programu „Las - badam, obserwuję, poznaję” w ramach projektu „Klasa z drewna” rozpoczęliśmy 5 września 2023 r.
Wstępem do realizacji programu było ogłoszenie, w tym właśnie dniu, kilku konkursów tematycznych:
· plastycznego „Jesienne drzewo”,
· fotograficznego „Jesienny las w obiektywie”,
· recytatorskiego „Przyroda wierszem malowana”,
· wiedzy ekologiczno- przyrodniczej „W harmonii z przyrodą”.
Realizacja zadań zaplanowanych w ramach programu przebiegała wielopłaszczyznowo.
1. Pierwszym działaniem było przystąpienia do ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. W ramach tej akcji wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami posprzątali teren wokół szkoły, osiedle oraz pobliski las.
2. W ramach programu przeprowadzono cykl zajęć praktycznych dla uczniów w terenie związanych z tematyką leśną
. Uczniowie, m.in. poznali budowę drzewa, właściwości drewna, uczyli się rozpoznawać drzewa i krzewy, dowiedzieli się o tym, jakie znaczenie dla środowiska ma las, a także poznali etapy powstawania stołu „Od drzewa do stołu” Zajęcia przeprowadziła p. Grażyna Dawidek - nauczyciel techniki i p. Marzanna Kozłowska - nauczyciel biologii.
3. W dniu 15 września 2023 r. odbyły się w lesie dwugodzinne warsztaty
, w których uczestniczyli uczniowie kl. IV b. Zajęcia przeprowadziły: p. Marzanna Kozłowska - nauczyciel biologii oraz z p. Magdalena Skuza – pedagog specjalny. Uczniowie rozpoznawali drzewa, krzewy i rośliny zielne oraz określali panujące w lesie warunki atmosferyczne.
4. W ramach realizacji
programu odbyły się dwie wycieczki edukacyjne.
· Dnia 26 września 2023 r. klasa IV b i V b
wraz z wychowawcami p. Martą Kozak i p. Barbarą Waszczuk pojechały do Nadleśnictwa Chełm. Podczas wędrówki ścieżką dydaktyczną uczniowie poznali funkcje lasu oraz zwierzęta, rośliny i grzyby występujące w lesie Borek.
· Dnia 27 października 2023 r. grupa sześciolatków i uczniowie kl. III b wybrali się do Poleskiego Parku Narodowego. Tam idąc ścieżką edukacyjną „Czahary” poznali uroki największego torfowiska - Bagna Bubnów. Pracownik parku zapoznał ich również z budową i środowiskiem życia żółwi błotnych. Dzieci były pod opieką p. Doroty Skubij, p. Beaty Dziewy i p. dyrektor Doroty Strelczuk.
5. Dnia 2 października 2023 r. z okazji Światowego Dnia Zwierząt wszystkie klasy wzięły udział w zbiórce karmy dla zwierząt. Koordynatorem akcji była p. Kazimiera Siwiela. Z tej okazji w klasach młodszych zostały przeprowadzone zajęcia, których tematyka dotyczyła zwierząt zamieszkujących różne rejony świata. Uczniowie wykonali prace plastyczne. Odbyła się również sesja zdjęciowa przy okolicznościowej gazetce, którą wykonała p. Elżbieta Kosarska.
Do akcji włączyli się rodzice, którzy zawieźli zebraną karmę do Chełmskiego Schroniska dla Zwierząt.
6. Jednym z zadań programu było wykonanie zielników. W realizacji tego przedsięwzięcia wzięły udział klasy II a i III a. Uczniowie z dużym zaangażowaniem zrealizowali powierzone im zadania. Na zakończenie wykonali ciekawe prace w formie albumów i plakatów. Nad wykonaniem prac czuwały p. Elżbieta Kosarska i p. Elżbieta Gruszka.
7.Dnia 10 października zuchy obchodziły „Dzień Drzewa”. „Leśne Skrzaty” wraz z opiekunami p. Anną Kaczmarską i p. Elżbietą Gruszką uczestniczyły w lekcji o lesie przeprowadzonej przez panów leśników z Nadleśnictwa Włodawa. Wiele radości sprawiły dzieciom zabawy tematycznie związane z lasem, jak również sadzenie sadzonek sosny.
8. „Dzień Drzewa” był inspiracją do przeprowadzenia zajęć przez p. Magdalenę Boraczuk - logopedę szkolnego. Była to mjogoterapia - ćwiczenia oddechowe z elementami jogi.
9. Dnia 12 października 2023 r. odbyły się zajęcia z udziałem p. Piotra Markowskiego ,który opowiadał o walorach przyrodniczych Poleskiego Parku Narodowego. W zajęciach brały udział: kl. VI a, VI b, V a wraz z opiekunami p. Kazimierą Siwielą, p. Wiolettą Staszewską i p. Moniką Rzeszut.
10. Kolejnym działaniem były jesienne warsztaty sensoryczne z wykorzystaniem „darów lasu”.
Wzięli w nich udział uczniowie kilku klas:
· klasy I a - zajęcia przeprowadziły: p. Sylwia Kosior - terapeuta integracji sensorycznej i p. Paulina Maciejewska – pedagog szkolny,
· klasy IV a i IV b. - uczniowie tworzyli prace pod kierunkiem p. Jolanty Seroki,
· klasy VII a, którzy wraz z wychowawczynią p. Gerdą Herbut i rodzicami wykonali
makietę lasu z wykorzystaniem materiału leśnego.
11. W ramach programu zostały też wykonane budki lęgowe. To zadanie zrealizowała drużyna harcerska wraz z rodzicami i opiekunem p. Robertem Boraczukiem. Budki zostaną zawieszone na drzewach wokół szkoły.
12. Uczniowie klasy VII b i VII a wraz z p. A. Kawiakiem- opiekunem koła fotograficznego robili zdjęcia grzybów w lesie. Zdjęcia zostały wykorzystane do utworzenia wystawy edukacyjnej.
13. Dnia 23 października 2023 r. komisja w składzie: p. wicedyrektor Anna Modrzyńska, p. Anna Kaczmarska i p. Jolanta Seroka oceniła prace i podsumowała konkursy, przyznając nagrody i wyróżnienia.
14. Kolejnym działaniem w ramach programu było posadzenie sadzonek drzew. Tego zadania podjęła się kl. VIII a, która 30 października 2023 r. wraz z wychowawczynią p. Marzanną Kozłowską zrealizowała to zadanie na terenie Leśnictwa Świerszczów.
15. „Festiwal Leśny” był podsumowaniem programu „ Las- badam, obserwuję, poznaję” w ramach projektu „Klasa z drewna” i ostatnim jego zadaniem.